Dr. Nihat KOCA
 • images/hacamat/banner1.png
 • images/hacamat/banner2.png
 • images/hacamat/banner3.png

Hadislerde Hacamat Tedavisi

 • Enes bin Malik (r.a.) şöyle dedi: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

  Kuşkusuz ki sizin kendisi ile tedavi olduğunuz şeylerin en faziletlisi, hacamat olmaktır.

  Müslim 1577/62
 • Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

  Eğer sizin tedavi olduğunuz herhangi bir şeyde hayır varsa, o da hacamat yaptırmaktır.

  Buhari 12/5724, Müslim 2205/71
 • Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  İsra gecesi uğradığım melekler bana: Ey Muhammed! Ümmetine hacamat olmayı emret, dediler.

  İbni Mace 3479, Tirmizi 2127
Hacamat Tedavisi nedir?

Hacamat vücutta deri altındaki birikmiş, atıl kalmış, damarda dolaşmayan, ince ve kılcal damarları tıkayan ve hastalıklara neden olan pıhtı halindeki pis kanın vakumla peygamber efendimiz (s.a.v) in de uyguladığı şekilde dışarı alınması işlemidir.

 

Hacamatta maksat, derinin altındaki akıcılığı olmayan pıhtılaşmış kirli kanı ve dokular arasındaki sıvıda biriken atıkları dışarı atmak ve kanın rahatça dolaşmasını sağlamaktır. Bu pelteleşmiş pis kan;  kan özelliğini tamamen yitirmiş, vücudun artık ve kullanmadığı, damarda dolaşmayan, toksik maddeler içeren bir özelliktedir.

 

Hacamat, Peygamber Efendimizin sünneti, Cebrail (a.s.)'nin tüm müminlere tavsiyesidir. Hacamat, Bağışıklık sistemimizi felç eden kirlenmiş, kan özelliğini kaybetmiş sıvının peygamber efendimiz (sav) inde 1400 yıl öncesinde tarif etmiş olduğu çok önemli bir tedavi şeklidir. Hacamat iki omuz arasından, belden, kalp karşısından, bacaklardan, sırttan, başın arka tarafından veya vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla şişe, bardak, veya boynuzla etle deri arasındaki kirli kanları, iltihapları, sarı suları aldırmaktır.

 

Aynı zamanda hacamat; Kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahatsız, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yoludur.